Najlepsze mazurki wielkanocne

mazurki2

mazurki3

Przyszła pora na męską reprezentację wielkanocnych słodkości – czyli moje ukochane mazurki. Podstawą sukcesu udanego mazurka jest przygotowanie idealnego kruchego ciasta. O tym jak to zrobić pisałam wcześniej: Kruche ciasto dla początkujących.

Mazurek jednoznacznie kojarzy mi się z Wielkanocą i byłam przekonana, że jest to nasz rodzimy pomysł. A jednak mazurki najprawdopodobniej przywędrowały do Nas z Turcji. Szybko zostały zaadoptowane przez polskie gospodynie.
Bardzo popularne obok mazurków na kruchym spodzie są także te na biszkoptowym, ucieranym czy drożdżowym. Moim faworytem jest kruche.

Lubię przepis na kruche bez jaj-jest wtedy bardzo kruche, bywa „kruszące się”, ze względu na brak spoiwa jakim jest jajko-ale w smaku bomba! Piekę go także w tym roku dla koleżanki, której maluchy nie mogą jeść jajek: mazurek bez jajek.

Dla bardziej zwartej konsystencji polecam wypróbowany kilkakrotnie przepis na kruche z jajkiem i z dodatkiem mąki ziemniaczanej:

Kruchy spód mazurkowy:

– 150 g mąki pszennej
– 100 g mąki ziemniaczanej
– 150 g masła zimnego
– 1 jajko
– 50 g cukru

Wszystkie składniki zagniatamy na kruche ciasto. Schładzamy w lodówce przez min. 2 godziny.
Formę wykładamy papierem do pieczenia lub smarujemy masłem.
Ciasto rozwałkowujemy i przekładamy do formy, która natychmiast wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Pieczemy ok 10-15 minut do złotego koloru.

Ranty mazurka mogą przybrać bardziej odświętnego charakteru jeśli zrobicie warkoczyk, lub zwiniecie w spiralę dwa „wałki” z ciasta.

Nadzienie:

1. Czekoladowe : 200 ml śmietanko kremówki oraz 150 g czekolady gorzkiej/mlecznej wkładamy do garnuszka i roztapiamy w kąpieli wodnej. Powstanie  masa, która po przestygnięciu zgęstnieje. Przestudzoną masę wylewamy na zimny kruchy spód. Dekorujemy np. całymi podprażonymi orzechami laskowymi.

2. Kajmakowe : zamkniętą puszkę mleka skondensowanego słodkiego wkładamy do garnka, wlewamy wodę, aby przykryła całą puszkę. Gotujemy na wolnym ogniu ok 3 godzin. Puszkę otwieramy dopiero po całkowitym wystygnięciu (inaczej może wybuchnąć) i wykładamy na kruchy spód. Ja kajmakowy zawsze dekoruję podprażonymi płatkami migdałowymi.

3. Orzechowe : 100 g zmielonych orzechów włoskich (lub laskowych) rozcieramy z 250 g serka mascarpone i kilkoma łyżkami cukru pudru. Dekorujemy podprażonymi orzeszkami laskowymi. Wykładamy na zimny kruchy spód, przechowujemy w lodówce.

4. Dekadenckie (słodko – słone) : 100 g masła orzechowego miksujemy ze 100 g serka mascarpone, słodkość regulujemy cukrem pudrem. Masę rozcieramy (będzie dość gęsta) na zimnym kruchym spodzie, wysypujemy słonymi orzeszkami ziemnymi oraz polewamy obficie roztopiona w kąpieli wodnej czekolada gorzką/mleczną.

5. Pomarańczowe : 4 duże pomarańcze i 1 cytrynę dokładnie szorujemy. Ścieramy skórkę (bez białej części). Cytrusy obieramy, kroimy na drobna kostkę, przekładamy do garnuszka zasypujemy ok 200 cukru ( w zależności od słodkości owoców) i gotujemy na wolnym ogniu przez ok 30 minut. Lekko przestudzoną konfiturę przekładamy na zimny kruchy spód. Dekorujemy roztopiona w kąpieli wodnej czekoladą oraz kandyzowaną skórką pomarańczową.

Konfiguracji smakowych może być wiele. Ogranicza Nas tylko wyobraźnia i budżet. Mazurki warto odświętnie ubrać, aby były ozdobą wielkanocnego stołu.