Triduum czekoladowe (dzień 2) – mus czekoladowy z truskawkami

Czekolada kocha. Czekolada rozumie. Czekolada nie obraża się, a dostarcza przyjemności. Czekolada jest zawsze przy Tobie gdy tego potrzebujesz. Jest bardzo elastyczna i kreatywna. Za każdym razem odkrywa swoje inne wcielenie.

Jest też dość zaawansowana wiekiem – ma ponad 3 000 lat. Majowie i Aztekowie pijali kakao z chili, aby podnieść swoje siły witalne i poczuć się jak Bogowie.

Europa poznała smak kakaowca ok 1500 roku dzięki Krzysztofowi Kolumbowi.

Rozkosz ze spożywania czekolady osłodzonej wanilią, cynamonem czy bitą śmietaną zawdzięczamy siostrom zakonnym, które kombinowały bo bały się ostrych smaków kojarzonych z diabelskim gustem. Dzięki Bogu za to!

Słodką czekoladę do picia serwowano w XVII w, a pierwsze tabliczki czekolady i bomboniery pojawiły się pod koniec XVIII wieku.

Ja dziś zapraszam na niebiański mus czekoladowy ze wspaniałym musem truskawkowym i fikuśną dekoracją czekoladową.

mus1

mus2

mus3

mus4


Aby przygotować 6 pucharków musu czekoladowe z truskawkami potrzebujesz:

MUS CZEKOLADOWY:

– 600 ml śmietanki kremówki 30%
– 4 gorzkie czekolady (lub mleczne)

MUS TRUSKAWKOWY:

– 500 g truskawek (mrożonych)
– 4 łyżki cukru
– 1 łyżka soku z cytryny

DEKORACJA:

– 100 g gorzkiej czekolady

Jak to zrobić?

MUS CZEKOLADOWY

Czekoladę łamiemy w metalowej misce na kostki i zalewamy śmietanką. Miskę ustawiamy na garnuszku z gotująca się wodą. Pod wpływem pary czekolada roztopi się i połączy ze śmietanką. Po rozpuszczeniu czekolady warto użyć rózgi, dzięki której uzyskamy doskonale wymieszaną masę.

Odstawić do przestygnięcia.

MUS TRUSKAWKOWY

Truskawki (bez rozmrażania) włożyć do garnka i zasypać cukrem. Gotować na malutkim ogniu do momentu, gdy truskawki zmiękną, a z powstałej wody powstanie syrop. Po wyłączeniu palnika dodać sok z cytryny.

Odstawić do całkowitego przestygnięcia. Zblendować. Jeśli zależy Wam na bardzo zwartek konsystencji można mus potraktować żelatyną. Ja jednak wolę jak jest częściowo płynny, wtedy cudownie rozlewa się po czekoladzie.

Mus przekładamy do pucharków i wstawiamy do lodówki na min. 1 godzin do zgęstnienia.

Na zastygnięty mus wykładamy delikatnie kilka łyżek musu truskawkowego i ponownie wkładamy do lodówki do zastygnięcia.

DEKORACJA

Ja udekorowałam esami-floresami z czekolady, które wykonałam na zimnym kamieniu granitowym (pokażę Wam jak się to robi w oddzielnym wpisie). Jeśli takiego nie posiadacie wystarczy roztopić czekoladę w kąpieli wodnej i przy pomocy łyżki zrobić swoje czekoladowe „malowidła”. Po zastygnięciu dekoracja też będzie pięknie się prezentowałą. Jedyna różnica to taka, że będzie płaska.

Udekorować można też posiekaną czekoladą czy bitą śmietaną.

Reklamy