Chleb orkiszowy

chleb1

chleb2

chleb3

 

chleb5

Miszczem w chlebach nie jestem. Aby być musiałabym pewnie porzucić słodkie wypieki i próbować i trenować. Chleb jak dobra drożdżówka potrzebuje uwagi, miłości, ciepła i dojrzałości. Domowy chleb poza ogromna satysfakcją daje także pewność tego co jemy. Niestety dotychczasowe próby pracy z zakwasem zakończyły się klęską. Wypróbowałam dlatego przepis na chleb orkiszowy na drożdżach. Wielka satysfakcja!

Pieczywo orkiszowe jest zdrowsze od pszennego. Orkisz zawiera więcej cynku, selenu, witaminy A, błonnika pokarmowego.

Aby przygotować bochenek chleba orkiszowego potrzebujesz:

– 400 g mąki orkiszowej (chlebowej)
– 15 g suszonych drożdży
– 1 łyżeczka soli
– 1 łyżeczka cukru
– 300 g zimnej wody
– dodatki według upodobań- u mnie siemię lniane, zarodki pszenne, otręby pszenne

Jak to zrobić?

Drożdże rozpuść w wodzie. Wszystkie suche składniki wymieszaj w misce. Wlej drożdże i szybko wymieszaj. Przykryj talerzem i odstaw na ok 14 godzin w temperaturze pokojowej.

Po cierpliwym oczekiwaniu wyrośnięte ciasto przełóż na oprószony mąką blat formując z niego kulę. Czystą ściereczkę obsyp mąką (otrębami, zarodkami pszennymi) i ułóż kulę łączeniem do dołu. Przykryj ciasto i zostaw w ciepłym miejscu na 2 godziny do podwojenia objętości.

Piekarnik nagrzej do 250 stopni i wstaw do niego na 30 minut naczynie żaroodporne z pokrywką, w którym będzie pieczony chleb. Po tym czasie wyjmij naczynie (użyj rękawic!). Przełóż ciasto łączeniem do góry. Przykryj naczynie i piecz chleb przez 30 minut, zdejmij pokrywkę i piecz przez kolejne 20 minut do zrumieniania skórki. Gdyby za bardzo się podpiekał połóż kawałek folii aluminiowej.

Po wyjęciu chleba z piekarnika odczekaj chwilę, następnie podważ i wyjmij z garnka na kratkę do całkowitego ostudzenia.
Ja nie mogłam się powstrzymać i pokroiłam jeszcze ciepły chleb 🙂

Reklamy