Piknikowe rogaliki

rogaliki2

1 maja cała Polska rozpoczyna „długo-weekendowanie”. W tym roku dni wolne od pracy ułożyły się szczególnie korzystanie. Sama ruszam do Gdańska, jednak chcę podzielić się dwoma bardzo fajnymi przepisami na wypieki, które umilą wolny czas.

Po pierwsze piknikowe rogaliki. Jest to świetny przepis na krucho – drożdzowe maleństwa, które nie potrzebują żmudnego wyrabiania i długiego wyrastania – piekarnik robi to za Nas. Moim patentem jest rozpuszczanie masła lub margaryny oraz dodawanie ich płynnych do ciasta. Dzięki temu podczas wyrabiania ciasto nie klei się do rąk. Super sprawa. POLECAM!

Takie przepisy przed urlopem są najfajniejsze. Chodzi przecież o to, aby mieć słodycz a nie urobić się po łokcie ;-)

Aby przygotować ok 30-40 rogalików potrzebujesz:

– 4 szklanki mąki pszennej + mąka do podsypywania podczas wałkowania

– 250 g margaryny (lub w wersji ekskluzywnej – masła)

– 50 g świeżych drożdży

– 2 łyżki cukru

– 1 jajko

– ½ szklanki śmietany 18%

– słoik twardej marmolady (dżem wypłynie podczas pieczenia) – zamiast marmolady można użyć masła czekoladowego, jabłek, maku – wszystkiego co kochacie!

– cukier puder do obsypania rogalików

Jak to zrobić?

Drożdże rozkrusz, zasyp 2 łyżkami cukry i odstaw na ok 15 minut, aż staną się płynne.

Margarynę/ masło rozpuść w garnuszku, przestudź. Mąkę przesiej, wlej płynny tłuszcz, dodaj jajko, śmietanę oraz drożdże. Całość zagnieć. Szybko powstanie gładkie i miękkie ciasto.

Odrywaj po kawałku ciasta, każdy z nich rozwałkuj na okrąg oraz podziel na 6-8 części (w zależności od pożądanej wielkości rogali). Na „szerszy” koniec wyłóż łyżkę marmolady i zawijaj aż powstanie rogalik.

rogaliki1

Rogaliki układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w odległościach (rogale dość konkretnie rosną). Piecz w 170°C ok 15-20 minut (do złotego koloru).

Po upieczeniu rogaliki obficie obsyp cukrem pudrem.

Najpyszniejsze są w dniu pieczenia, jednak można przechowywać do 3 dni w szczelnym pojemniku.

Boski zapach, boski smak……………….

rogaliki3

Reklamy