Wafelki mleczno-orzechowe

wafelki mleczno-orzechowe

Wafelki uczą cierpliwości (kilka etapów przygotowań i kilka etapów oczekiwania). Zapewniam jednak, że warte są pracy, nagięcia diety czy spędzenia w kuchni kilku chwil dłużej. A w smaku zupełnie ja te, które w reklamach polecane są o 9.30 😉

Aby przygotować 20 wafelków potrzebujesz:

– opakowanie wafli

M  A  S  A    O  R  Z  E  C  H  O  W  A

– 200 g nutelli

– 100 g masła (miękkiego)

– 100 g orzechów laskowych

– 3 łyżki kakao

Jak to zrobić?

Masło zmiksuj mikserem na puszystą masę, dodaj nutellę i kakao. Orzechy laskowe posiekaj (ja wkładam do plastikowej torebki i używam tłuczka) oraz upraż na patelni na małych ogniu. Po ostudzeniu dodaj do masy.

M  A  S  A    M  L  E  C  Z  N  A

– 1 szklanka mleka w proszku

– 170 g masła (miękkiego)

– 1/3 szklanki mleka

– 50 g cukru

Jak to zrobić?

Mleko podgrzej i dodaj cukier, mieszaj aż składniki się połączą. Masę ostudź. Masło zmiksuj na puszystą masę. Dodaj mleko w proszku a następnie mleko z cukrem.

P  O  L  E  W  A

– czekolada gorzka

– czekolada mleczna

Jak to zrobić?

Czekolady rozpuść w kąpieli wodnej, wymieszaj.

F  I  N  A  Ł

Na tacy lub dużym talerzu ułóż pierwszy wafel, rozsmaruj równomiernie masę orzechową. Ułóż kolejny wafel, na niego rozsmaruj masę mleczną. Przykryj trzecim waflem.

Na górę wafla ułóż drewnianą deskę do krojenia, aby wszystkie składniki skleiły się. Konstrukcję wstaw do lodówki najlepiej na noc (dla niecierpliwych – na kilka godzin).

Po cierpliwym oczekiwaniu, na górnym waflu rozsmaruj polewę. Jeszcze chwila oczekiwania, aż czekolada zastygnie i kroimy w dowolne kształty (kwadraty, trójkąty, koła, gwiazdy;-)

Uwaga! Wafelki uzależniają i trudno poprzestać na jednym, dlatego warto pokroić je na mniejsze kawałki.

Reklamy